Główne zadania pielęgnacyjne kosmetyków dla niemowląt
W związku z tym, iż skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i łatwo ulega przesuszeniu, wymaga bardzo specjalistycznej i przemyślanej pielęgnacji, która powinna spełniać następujące zadania:
- Skuteczne natłuszczenie i ochrona
- Intensywne nawilżenie
- Ukojenie i łagodzenie podrażnień
Skuteczne natłuszczanie i ochrona
W wyniku braku szczelnej hydrolipidowej warstwy ochronnej na powierzchni naskórka, skóra dziecka jest delikatniejsza i bardziej narażona na wszelkie szkodliwe czynniki zewnątrzpochodne. Aby temu zapobiec wymagane jest intensywne i systematyczne natłuszczanie. W tym przypadku zaleca się stosowanie preparatów kosmetycznych o silnych właściwościach okluzyjnych, które wzmocnią funkcje ochronne skóry. W ich recepturach powinny znaleźć się substancje aktywne takie jak trójglicerydy kwasu kaprynowego i kaprylowego, skwalan z oliwek, ceramidy, lanolina lub wazelina oraz oleje roślinne bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (np. rokitnikowy, jojoba, sojowy, ogórecznikowy, wiesiołkowy)
Odpowiednia pielęgnacja wymagana jest nie tylko u dzieci cierpiących na poważne schorzenia dermatologiczne, takie jak AZS, ale także u dzieci zdrowych. W tym przypadku ważne jest, aby preparaty kosmetyczne były oparte na jak najbardziej naturalnych recepturach oraz nie obciążały nadmiernie skóry i pozwalały jej w pełni oddychać. Dlatego u zdrowych dzieci nie zaleca się stosowania silnych emolientów zawierających w swoim składzie wysokie stężenia olejów mineralnych i innych pochodnych ropy naftowej. Istotne jest również to, aby wybrany produkt pielęgnacyjny przeznaczony był do właściwej grupy wiekowej dziecka.
Intensywne nawilżanie.
W związku z brakiem szczelnej hydrolipidowej warstwy ochronnej i nie w pełni wykształconym naturalnym czynnikiem nawilżającym (NMF – natural moisturize factor), u dzieci obserwujemy zwiększoną utratę wody z powierzchni naskórka (TEWL – transepidermal water loss), która przyczynia się do przesuszenia skóry. Dlatego jednym z głównych kierunków w pielęgnacji skóry dziecka jest intensywne nawilżanie. W tym celu należy stosować preparaty pielęgnacyjne zawierające składniki aktywne o właściwościach długotrwale wiążących wodę w głębszych warstwach skóry takie jak gliceryna, glukoza i aminokwasy oraz mocznik.
Ukojenie i łagodzenie podrażnień
W codziennej pielęgnacji skóry dziecka niezwykle istotną rolę odgrywa również ukojenie i łagodzenie podrażnień, które mogą powstawać zarówno pod wpływem czynników atmosferycznych, jak i w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji. Nie bez wpływu na kondycję skóry pozostają również pieluszki i ubranka, które mogą powodować mechaniczne otarcia naskórka. Dlatego kosmetyki pielęgnacyjne dla dzieci powinny zawierać substancje aktywne o właściwościach przeciwzapalnych i wspomagających procesy regeneracyjne skóry takie jak alantoina, D-pantenol, rumianek, tlenek cynku lub cucurbityna pozyskiwana z pestek dyni.