Profilaktyka odparzeń
Odparzenia to jedne z powszechnie występujących problemów pielęgnacyjnych, które pojawiają się u dzieci w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Skóra, na której pojawiło się odparzenie jest zaczerwieniona i obrzęknięta, a na jej powierzchni obecne jest sączenie. Dodatkowo, zmianom tym często towarzyszy nieprzyjemne uczucie pieczenia, swędzenia, a w skrajnych przypadkach nawet ból, co niejednokrotnie jest przyczyną niewyjaśnionego niepokoju i płaczu u dzieci. Zmiany te są głównie zlokalizowane w okolicach pośladków, grzbietu oraz pachwin, a ich główną przyczyną jest współdziałanie ciepła i wilgoci (mocz, pot) oraz tarcie dwóch przylegających do siebie powierzchni skóry o siebie lub o tkaninę. Nie bez znaczenia pozostaje również brak dostępu świeżego powietrza. Współdziałanie tych czynników, w krótkim czasie inicjuje powstanie podrażnienia, w następstwie którego rozwija się doparzenie.
Czynniki sprzyjające powstawaniu odparzeń u dzieci:
- Nieprzestrzeganie podstawowych zasad prawidłowej pielęgnacji skóry dziecka
- Stosowanie zbyt agresywnych środków myjących (zawierających mydło lub SLS/SLES)
- Niedostateczne lub nieprawidłowe osuszanie skóry po kąpieli lub w trakcie przewijania
- Korzystanie z pieluch lub ubranek z szorstkich, nieprzewiewnych tkanin, które mogą mechanicznie podrażnić skórę oraz przyczyniać się do przegrzania ciała.
Zasady pielęgnacji i profilaktyka odparzeń u dzieci:
Podstawą prawidłowej pielęgnacji i profilaktyki odparzeń u dzieci jest bezwzględne przestrzeganie zasad higieny, utrzymanie skóry w czystości i suchości oraz zapewnienie dostępu powietrza. W tym celu należy:
- Dokładnie myć skórę ciepłą wodą z dodatkiem delikatnych środków myjących (nie zawierających mydła i SLS/SLES`ów)
- Bardzo starannie i delikatnie osuszać skórę (unikać pocierania)
- Zakładać przewiewne ubrania z miękkich naturalnych materiałów
- Unikać przegrzania
- Wystawiać miejsca predysponowane na działanie świeżego powietrza (regularne wietrzyć skórę przez ok.15 min, 3-4 razy dzienni)
- Często zmieniać pieluchę, aby ograniczyć kontakt z wydalinami i zmniejszyć wilgotność na skórze (najlepiej co 2-3 h lub po każdym wypróżnieniu)
- Stosować wysokiej jakości pieluchy jednorazowe o dobrych właściwościach chłonnych
- Stosować specjalne kremy przeciw odparzeniom na bazie tlenku cynku, alantoiny i D-pantenolu o właściwościach antybakteryjnych, kojących i wspomagających gojenie (zarówno w ramach profilaktyki, jak i w przypadku obecności odparzeń)
- Unikać stosowania tłustych maści, oliwek, pudrów i zasypek, które mogłyby ograniczać dostęp powietrza do skóry
PAMIĘTAJ!!! Odpowiednia profilaktyka i pielęgnacja odparzeń u dzieci jest niezwykle istotna, gdyż skutecznie zapobiega rozwojowi poważniejszych problemów skórnych takich jak pieluszkowe zapalenie skóry oraz przyczynia się do spokojnego snu i prawidłowego rozwoju emocjonalnego dziecka.